WrocMost Atelier – ESK 2016

Opublikowany przezAleksandra Borówka

WrocMost Atelier – ESK 2016

Projekt „WrocMost Atelier” został sfinansowany w ramach „Programu Mosty” Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Głównym założeniem projektu była popularyzacja upcyklingu jako metody ograniczania liczby odpadów w gospodarstwach domowych. Projekt „WrocMost Atelier” to nowatorskie spojrzenie na edukację ekologiczną w dziedzinie segregacji odpadów i upcyklingu. Do współpracy przy realizacji projektu zaprosiliśmy artystów i studentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz artystów amatorsko zajmujących się rękodziełem. Partnerem projektu był Stadion Wrocław oraz firma Strawo Sp z o.o.

Projekt zakładał przekształcenie 20 czerwca 2015r., kładki Pilczyckiej, zlokalizowanej przy Stadionie Wrocław w interaktywną pracownie artystyczną, gdzie przy dźwiękach muzyków ulicznych powstały dwie rzeźby plenerowe  pierwsza kładki Pilczyckiej z papieru, gliny i żywicy ,a druga Stadionu Wrocław wykonana z puszek aluminiowych. Podczas WrocMost Atelier prowadzone były warsztaty rękodzielnicze z upcyklingu, w trakcie których zaprezentowano jak prostymi metodami przekształcić odpady w ekobiżuterię i dekoracje. Poza tym wraz z uczestnikami projektu tworzone były również ekoobrazy (0,5m x 0,5m i 0,25m x 0,25m) z odpadów i nakrętek oraz wielkie ekologo Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 (5m x 5m). Oprócz tego każdy z uczestników projektu mógł spróbować swoich sił w rzeźbiarstwie w glinie oraz pomóc przy budowie repliki Stadionu Wrocław z puszek aluminiowych. Dodatkowo wejście/zejście z mostu zamieniło się w strefę wystawienniczą dla artystów, producentów czy amatorów zajmujących się szeroko pojętym ekodesignem. Wydarzenie zakończyło się wspólnym zdjęciem wszystkich uczestników WrocMost Atelier wraz z wykonanymi przez nich podczas eventu dziełami, rzeźbami wielkogabarytowymi oraz z EKOLOGO ESK 2016  z plastikowych nakrętek!!!!

Warto podkreślić, że wydarzenie poprzedzone zostało warsztatami z upcyklingu pt. „Segreguę nie marnuję na maksa wykorzystuję” – edycja II, w wybranych wrocławskich szkołach podstawowych zlokalizowanych w rejonie Stadionu Wrocław, które także zaprezentowały swoje dzieła, podczas eventu.

O autorze

Aleksandra Borówka editor

Fundator oraz Prezes Zarządu Fundacji „Ekopotencjał – Przestrzeń Możliwości”. Absolwentka kierunków Geografia (specjalność geografia regionalna i turystyka) oraz Ochrona Środowiska (specjalność gospodarka środowiskiem) na Wydziale Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dodaj komentarz