Zapraszamy na film :)

Aleksandra Borówka Opublikowany przezAleksandra Borówka

Zapraszamy na film :)

Misja Natura w Dolinie Baryczy

W sobotę 27 czerwca 2015 roku o godzinie 13:25 na antenie TVP 2 zostanie wyemitowany trzeci odcinek z cyklu przyrodniczego Misja Natura. Tym razem nasi bohaterowie odwiedzą malowniczą Dolinę Baryczy.

Misja Natura odcinek-3Koordynator Misji wspomina trudny egzamin na swoje stanowisko. Okazuje się, że Romek i Małgosia nadal są zmęczeni poprzednimi wyjazdami i nie chcą ruszyć w kolejną misję. Jednak miejsce do którego mają się udać, Stawy Milickie w Dolinie Baryczy, budzą ciekawość Romka. To jeden z najcenniejszych ornitologicznie rejonów Polski. Przed wiekami na Śląsku osiedlili się cystersi, którzy wnieśli duży wkład w rozwój cywilizacyjnych tych ziem. Ich dziełem jest między innymi funkcjonujący po dziś dzień największy kompleks stawów w Europie. Romek i Gosi mają poznać dobre praktyki w zarządzaniu stawami.  Rozpoczyna się rowerowa wyprawa, która prowadzi Romka w krainę młodości, wspomina on swoje pierwsze kroki wśród skrzydlatych przyjaciół. Ekipa Misji Natura trafia do stacji ornitologicznej na Stawach Milickich, tam z zawodowymi ornitologami odwiedza kolonię mew śmieszek i poznaje zasady gospodarowania sprzyjające obecności ptaków. W sztabie następuje konsternacja, bowiem zostaje utracona łączność z głównymi bohaterami. Gosia i Romek odnajdują się na wieży widokowej, skąd podziwiają tętniące życiem stawy, a następnie brodząc w trzcinach zaglądają do gniazd remiza. Kontynuując rowerową wycieczkę Romek stara się przetłumaczyć śpiew ptaków na ludzką mowę. Nasi bohaterowie odnajdują stary dąb zamieszkały przez koziorogi dębosze, by znowu wymknąć się spod kontroli koordynatora misji. Odnajdujemy ich w kolejce wąskotorowej, którą koniecznie chciała się przejechać Gosia. Dalej już wszystko toczy się gładko na rowerowych kołach wprost do ptasiej wioski, skąd bohaterowie zostają wezwani do interwencji w sprawie gwałtownego ubytku wody ze stawów. Ukoronowaniem wyprawy jest obserwacja rzadkiej podgorzałki oraz spływ kajakiem do ostoi koników polskich, pomagających chronić łąki, będące lęgowiskami ptaków.

Zachęcamy do oglądania! Więcej na stronie www.misjanatura.fwie.pl i kanale You Tube serialu:

O autorze

Aleksandra Borówka

Aleksandra Borówka editor

Fundator oraz Prezes Zarządu Fundacji „Ekopotencjał – Przestrzeń Możliwości”. Absolwentka kierunków Geografia (specjalność geografia regionalna i turystyka) oraz Ochrona Środowiska (specjalność gospodarka środowiskiem) na Wydziale Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dodaj komentarz