PackLess w Wiedniu: Podsumowanie spotkania projektowego

Opublikowany przezAleksandra Simla

PackLess w Wiedniu: Podsumowanie spotkania projektowego

Pierwsze spotkanie “na żywo” projektu PackLess już za nami. Reprezentantki Ekopotencjału – Ola i Julia Rokicka miały okazję wypracować elementy rezultatów projektu razem z zespołami z Austrii, Niemiec i Bułgarii. Warsztaty odbyły się w Wiedniu i objęły wykłady, panele dyskusyjne, zajęcia praktyczne, a nawet terenowe – wizytę w Muzeum Techniki i znajdującą się tam wystawę czasową Bioinspiracja.

Poniedziałek rozpoczęliśmy wprowadzeniem do tematyki dyrektyw Unii Europejskiej oraz prawnych zagadnień dotyczących opakowań. Następnie zespół Austriackiego Instytutu Ekologii zdefiniował, czym jest zrównoważone opakowanie w znaczeniu, jakiego wymaga nasz projekt. Poznaliśmy również zewnętrzne sfery, które wpływają na ogólną ekologiczność opakowania, a które nie są związane z użytym w nim materiałem. Na przykład, jak wykazały badania, plastikowe tacki na jajka w ogólnym bilansie mają mniejszy wpływ na środowisko niż te tekturowe; są one bardziej wytrzymałe i do ich produkcji zużywane jest o kilkadziesiąt procent mniej wody niż do produkcji tektury. Dodatkowo plastikowe tacki można poddać recyklingowi, podczas gdy standardowe, zrobione z makulatury typu paper-mache, nie nadają się do dalszego przetworzenia.

W drugi dzień zorganizowaliśmy warsztaty dotyczące hierarchii opakowań i perspektywy klienta. Julia Rokicka przedstawiła najważniejsze informacje o symbolach umieszczanych na opakowaniach, o pułapkach, w jakie wpada konsument, a również przybliżyła proces kompostowania. Ciekawym wnioskiem był fakt, że konsumenci identyfikują tekturę i papier jako ekologiczne opakowania, jednak nie zawsze jest to prawdą, co przedyskutowaliśmy w ramach naszego panelu. Jako zwieńczenie wtorku odwiedziliśmy Muzeum Techniki oraz wystawę Bioinspiracja pokazującą, jak natura inspirowała inżynierów i wynalazców.

W środę mieliśmy okazję wysłuchać wykładu prof. Silvii Apprich oraz Michelle Klein z Kampusu Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Wiedniu, które zajmują się badaniami nad ekologicznymi opakowaniami. Nasi partnerzy z PAIZ Konsulting z Lublina wprowadzili metodę Design Thinking, która ma nas przybliżyć do opracowania struktury szkolenia oraz kompendium, które są rezultatami projektu.

W ostatni dzień pracowaliśmy nad personą — modelowym odbiorcą naszego projektu. Stworzyliśmy również strukturę szkolenia MOOC, która będzie składać się z kilku modułów tematycznych. Spotkania zakończyliśmy ustaleniem kolejnych kroków, terminów oraz następnych spotkań online.

Ten czas był potrzebny projektowi; warsztaty możemy podsumować jako produktywne i inspirujące. Dziękujemy partnerom za ten tydzień, szczególnie Austriackiemu Instytutowi Ekologii, który gościł nas w swoim biurze podczas spotkań. Do obejrzenia zdjęć z wyjazdu zapraszamy na nasz Instagram!

Projekt PackLess jest współfinansowany z funduszu Erasmus+ Unii Europejskiej.

O autorze

Aleksandra Simla editor

Dodaj komentarz