Jak segregować papier?

Danuta Łukasińska Opublikowany przezDanuta Łukasińska

Jak segregować papier?

Segregujesz papier?

Choć na pierwszy rzut oka nie wygląda jak coś wartościowego, papier to bardzo cenny surowiec. Można go poddawać recyklingowi nawet do 7 razy!

Wrzucenie papieru do pojemnika/worka z tzw. odpadami zmieszanymi uniemożliwia jego ponowne przetworzenie. Dlatego tak ważne jest, żeby lądował w odpowiednim pojemniku.

Papier to pojemnik niebieski, do którego wrzucamy kartony, książki, zeszyty, gazety, opakowania z kartonu nie pokryte folią, niezatłuszczony papier (papier po maśle wyrzucamy do odpadów zmieszanych).

Czy paragon to papier?

Czasem może się wydawać, że papier to jeden z najłatwiejszych surowców do segregowania – a jednak istnieją rodzaje papieru, których nie można poddać recyklingowi. Powinny one trafiać do odpadów zmieszanych:

💙 Paragony zawierają domieszkę materiału sztucznego i nie powstanie z nich już żaden nowy papier.

💙 Ręczniki papierowe, nawet jeśli czyste i suche, nie nadają się do przetworzenia. Aby były trwalsze i odporniejsze na wodę dodaje się do nich żywicę. Nie powstanie z nich więc papka, z której tworzy się potem np. papier toaletowy.

💙 Jednorazowe pieluchy, podpaski i inne podobne artykuły higieniczne. Również zawierają domieszki materiałów sztucznych, dodatkowo zużyte są źródłem odorów i bakterii, dlatego nie nadają się do ponownego przetworzenia i wyrzucamy je do odpadów zmieszanych.

Może to czas, aby ręczniki papierowe zamienić na te kuchenne, z materiału?

Zobaczcie jak upcuklingowo wykorzystać papier i nadać mu nową funkcję?

O autorze

Danuta Łukasińska

Danuta Łukasińska editor

Fundator i Wiceprezes Zarządu Fundacji, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunkach: Geografia oraz Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna z doświadczeniem zawodowym w ochronie środowiska i gospodarce odpadami. Od 2011 r. – działa hobbystycznie jako przewodnik miejski po Wrocławiu.

Dodaj komentarz