Co wiesz o plastiku?

Danuta Łukasińska Opublikowany przezDanuta Łukasińska

Co wiesz o plastiku?

 

“Czy to nie paradoks, że stworzyliśmy niemal niezniszczalne materiały, by robić z nich jednorazowe przedmioty?” – Agnieszka Dąbrowska [w: Książka o śmieciach, S. Łubieński]

Trudno jest się bez niego obejść, a jeszcze trudniej się go pozbyć. Jednak prawidłowo wysortowany metal i tworzywa sztuczne mogą podlegać recyklingowi, dlatego wiele zależy od nas i od naszej starannej segregacji odpadów u źródła.

Co wyrzucać, do żółtego kubła:żółty pojemnik -plastik i metal

– odkręcone i zgniecione butelki plastikowe oraz puszki (po napojach, po konserwach)

– plastikowe nakrętki

– plastikowe opakowania (po produktach spożywczych, po środkach czystości oraz po kosmetykach)

– kartony po mleku i sokach – tetrapak

– plastikowe worki, torby, zrywki i inne

– folia aluminiowa

– metalowe kapsle, zakrętki słoików.

Uwaga! pojemników, puszek i butelek NIE TRZEBA myć przed wyrzuceniem, ze względu na oszczędność zasobów wody pitnej.

Czego NIE wrzucamy do żółtego kubła?

– Opakowań, butelek, pojemników, które nie są puste! Również opakowań po lekach, plastikowych zabawek czy puszek po farbach lub olejach silnikowych.

Pamiętajcie, że produkty takie jak baterie, sprzęt AGD i elektroniczny oraz zużyte artykuły medyczne można wyrzucać do przeznaczonych na to pojemników; te często znajdują się np. w supermarketach.

 Odpady plastikowe, które trafiają do środowiska niosą ze sobą bardzo negatywne konsekwencje dla środowiska i zdrowia człowieka.

Większość plastikowych odpadów trafia ostatecznie do oceanów. Skala problemu jest ogromna.

Na Oceanie Spokojnym pomiędzy Hawajami i Kalifornią dryfuje uformowana w wyniku działania prądów morskich Wielka Pacyficzna Wyspa Śmieci, składająca się z plastikowych butelek, drobin plastiku, sieci rybackich, plastikowych naczyń jednorazowego użytku, o powierzchni 5 –krotnie większej od powierzchni naszego kraju.

Co roku wody oceanów wyrzucają na plaże małych wysp setki tysięcy plastikowych odpadów, a wśród nich znaleźć można najwięcej plastikowych klapek plażowych, rurek do picia i szczoteczek do zębów. Podejmowane są próby odławiania plastiku (OCEAN CLEAN UP PROGRAM)  i sprzątania plaż przez liczne organizacje ekologiczne, jednak odpadów jest tak dużo, że działania te wydają się być syzyfową pracą.

Plastik w wyniku działania promieni UV rozpada się na drobniejsze cząstki, które połykane są przez organizmy morskie. Zapełnione plastikiem żołądki ptaków i ryb nie przyjmują pokarmu i zwierzęta ostatecznie umierają z głodu.

Kolejnym znaczącym problemem dla środowiska jest MIKROPLASTIK.

Badania pokazują, że ludzie w każdym regionie świata mają mikroplastik w swoim układzie pokarmowym.

Średnio do pięciu gramów mikroplastiku tygodniowo dostaje się do organizmu każdego człowieka na całym świecie. To jest waga karty kredytowej. Liczba cząsteczek mikroplastiku, które dostają się do organizmu człowieka w ciągu tygodnia, wynosi aż 2000, co oznacza, że ​​ludzie spożywają około 21 gram mikroplastiku miesięcznie i ponad ćwierć kilograma rocznie!

Mikroplastik – drobinki plastiku, mikrogranulki używane przez producentów kosmetyków – dla lepszego efektu. Można go znaleźć w pastach do zębów, żelach pod prysznic i peelingch. Jego źródłem jest również pranie odzieży syntetycznej. Cząsteczki te nie są wychwytywane przez oczyszczalnie ścieków, trafiają do rzek, mórz, oceanów i organizmów morskich, a następnie do układu pokarmowego człowieka. Według badań Orb Media z 2017 roku zawartość mikroplastiku w „wodzie wodociągowej” w Europie przekraczała 72% … Mikroplastik znajdował się również w powietrzu, glebie, soli morskiej, a nawet piwie!

Jak samodzielnie ograniczać  mikroplastik, który uwalniamy co dzień do środowiska.

  • Ogranicz pranie do minimum; pierz w niskiej temperaturze, na niskich obrotach,
  • Używaj płynów lub zamiennika #ZERO WASTE zamiast proszków do prania (z mikrogranulkami)
  • Nie kupuj kosmetyków z mikrogranulkami (peelingi, pasty do zębów), pobaw się w chemika i stwórz własne kosmetyki, np. pastę do zębów z naszego przepisu
  • Wybieraj ubrania z materiałów naturalnych, takich jak len, wełna czy bawełna.

Zamienniki kosmetyków i środków czystości  #zerowaste są skuteczne i bardziej przyjazne, delikatne dla naszej skóry, ciała, i przede wszystkim dla środowiska!

Niezbędne są systemowe zmiany wśród producentów, odpowiednie regulacje prawne dot. plastiku i recyklingu. Jednak świadome korzystanie z plastiku przez każdego z nas sprawi, że możemy te zmiany przyspieszyć.

O autorze

Danuta Łukasińska

Danuta Łukasińska editor

Fundator i Wiceprezes Zarządu Fundacji, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunkach: Geografia oraz Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna z doświadczeniem zawodowym w ochronie środowiska i gospodarce odpadami. Od 2011 r. – działa hobbystycznie jako przewodnik miejski po Wrocławiu.

Dodaj komentarz