W dniach 24-25 września mieliśmy przyjemność wziąć udział w Kongresie „Economy of a Water City. Miasto. Woda Jakość życia”. To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, pozwalające na wymianę informacji o ekonomicznej, środowiskowej i społecznej roli wody w miastach.
Na forum poruszano tematy dotyczące relacji Miasto – Woda – Jakość Życia oraz sposobów ograniczania negatywnych efektów wzajemnego oddziaływania tych obszarów na siebie.
Debatowano m.in. nad przyczynami i skutkami zmniejszających się zasobów wody zdatnej do picia, nad problemem zmian klimatycznych, problemem powodzi i sposobami jej zapobiegania oraz zagospodarowaniem wody deszczowej. Podkreślono, że mieszkaniec Wrocławia zużywa dziennie średnio 125 l wody, z czego ponad 95% na cele gospodarcze. Ok 50% zużywanej przez nas wody można by zastąpić deszczówką, np. do spłukiwania toalet, do prania, prac ogrodniczych.
Istotnym z naszego punktu widzenia jest to, że zwrócono uwagę na konieczność dążenia do gospodarki obiegu zamkniętego (circular economy). Przejawiać się ma ona m.in. poprzez wykorzystywanie surowców wtórnych, zagospodarowywanie i przetwarzanie odpadów, jako surowców w innych procesach, ale także na zmianie podejścia do konsumpcji dóbr, wdrażaniu idei gospodarki współdzielenia (miejskie rowery, miejska wypożyczalnia samochodów elektrycznych, BlaBlaCar), idei sprzedaży usług, a nie produktów (dążenie do tego aby produkt służył klientowi jak najdłużej) oraz idei nadawania drugiego życia rzeczom.
Ta ostatnia jest nam szczególnie bliska. EKOpotencjał propaguje i wprowadza ją w życie podczas licznych warsztatów.
Dyskutowano także na temat sposobów zachęcania społeczeństwa do oszczędzania wody. Z badań przeprowadzonych przez psychologów wynika, że podwyżki cen wody nie są wystarczającą i długoterminową zachętą do oszczędzania wody. Dobrym sposobem byłoby może ustalenie taryf blokowych, w zależności od ilości zużytej wody.
Jednak największe efekty przyniesie edukacja dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, którzy mogą zawstydzać swoich rodziców zwracając im uwagę na prawidłowe postawy ekologiczne (oszczędzanie wody, energii, segregacja odpadów, itd.). To młode pokolenie nabierze prawidłowych nawyków, które będą im towarzyszyć również w dorosłym życiu.
A więc Ekopotencjał do dzieła! Edukacja to nasze zadanie!
O autorze