Szkolenie Zero Waste Urban Parks we Wrocławiu

Opublikowany przezAleksandra Simla

Szkolenie Zero Waste Urban Parks we Wrocławiu

W zeszłym tygodniu zorganizowaliśmy międzynarodowe szkolenie w ramach projektu Zero Waste Urban Parks dla zarządców i pracowników parków, samorządów i organizacji non-profit. Był to dzień pełen inspiracji, poświęcony zrównoważonym rozwiązaniom w miejskich parkach Wrocławia. Mieliśmy okazję pokazać miejskie parki Wrocławia partnerom z Hiszpanii, Portugalii i Belgii.

Rowerowa eksploracja parków Wrocławia

Rozpoczęliśmy od rowerowej wycieczki po największych parkach centralnego Wrocławia: Parku Grabiszyńskim, Parku Krzyckim i Parku Południowym. Wybór rowerów jako sposobu na przemieszczanie się nie jest przypadkowy – chcieliśmy podkreślić misję projektu poprzez użycie jak najbardziej zrównoważonego środka transportu, a więc: własnych mięśni. Po drodze odkrywaliśmy ekologiczne rozwiązania, takie jak suche stawy retencyjne, które skutecznie wspierają zarządzanie wodą w mieście. Dobre praktyki stosowane w parkach zostaną zebrane w podręczniku Zero Waste Urban Parks, który jest głównym rezultatem projektu.

Warsztaty i zero waste catering

Kolejnym punktem programu były warsztaty kreatywne prowadzone przez Fundację Ekopotencjał – Przestrzeń Możliwości na Górce Skarbowców. Uczestnicy tworzyli mandale z roślin, które pochodziły z kwiaciarni (niesprzedawalnych już egzemplarzy) oraz z warzyw, które później wykorzystaliśmy podczas warsztatów kulinarnych. Wybrane produkty zostały przekazane do przedszkola Seedlings Nature Kindergarten, co idealnie wpisuje się w filozofię zero waste.
W przerwie mogliśmy delektować się kawą i przekąskami przygotowanymi przez Food Think Tank, którzy zadbali, aby serwis nie generował odpadów, a przekąski wegetariańskie.

Zielone innowacje i nauka od Zielonego Wrocławia

Popołudnie spędziliśmy na prezentacjach i dyskusjach z zespołem Zarządu Zieleni Miejskiej Wrocławia, który przedstawił strategie bezodpadowe stosowane w Parku Krzyckim i Parku Południowym. Dodatkową atrakcją był spacer po Ogrodzie Japońskim, gdzie poznaliśmy system zbierania deszczówki i zielone ściany, które są nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne.

Nowe wideo promocyjne!

Z radością dzielimy się naszym nowym wideo promocyjnym, które podsumowuje działania projektu Zero Waste Urban Parks! Zobaczcie, jak wspólnie zmieniamy miejskie przestrzenie zielone i ograniczamy ilość śmieci.

Zero Waste Urban Parks – międzynarodowy projekt z misją

Projekt ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej użytkowników parków oraz poprawę zarządzania odpadami w zielonych przestrzeniach miejskich. W efekcie powstanie poradnik “Zero Waste Urban Parks”, który będzie wspierał zarządców parków oraz samorządowców we wprowadzaniu ekologicznych rozwiązań w Europie.
Partnerzy projektu, w tym m.in. Fundacja Ekopotencjał, Zielony Wrocław, czy międzynarodowe organizacje jak Zero Waste Lab, wspólnie wypracowują najlepsze praktyki. Wrocławski Park Grabiszyński pełni rolę modelowego miejsca do analizy i wdrażania tych działań.

Dziękujemy za zaangażowanie!

Dzięki za wspaniałą współpracę dla wszystkich uczestników, w szczególności Personal Garden Agata Białkowska za wyjątkowe warsztaty oraz organizacjom partnerskim za ich wkład w projekt.

Więcej informacji o projekcie znajdziecie na Facebooku. Zapraszamy do śledzenia także Instagrama oraz LinkedIn projektu. Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach!

PS. Jeśli zainteresowały Cię nasze działania i chcesz razem z nami zmieniać Wrocław i okolice, napisz do nas!

O autorze

Aleksandra Simla editor

Dodaj komentarz